Mutfak ve Lavabo Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Pratik Mutfak ve Lavabo Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Elle Tıkanıklık açmak:

Öncelikle lavabonun katı maddeler yüzünden tıkandığını düşündüğünüzde, tel askıyı, kanca gibi bükerek lavabodaki birikmiş maddeleri çıkarabilirsiniz. Ancak kancayı borunun ortasına doğru itmek yerine, kenarından kaydırmaya çalışmak daha doğrudur. Yapılan bu işlemden sonra 100 C derecede ısınmış sıcak suyu lavaboya dökünüz. Su gitmiyor ve geri gelmeye başlıyorsa, su dökmeyi durdurun.
Pompa Yardımı İle Tıkanıklık Açma :

Lavabo tıkanıklığında en çok kullanılan materyallerden biri de pompadır. Lavaboda 3/1 oranında su biriktirin. Pompayı sıkıca bastırıp geri çekerek tıkanıklığın açılması için çalışma yapın.
Lavabo sifonu yöntemiyle :

Lavabonun doğrudan altında bulunan ve elle sökülebilen borulara, lavabo sifonu denir. Boruların altına bir kova koyduktan sonra bu sifonu elinizle çıkartın. Sifonu tel vb. fırçayla temizleyip sıcak su ile duruladıktan sonra eski yerine takın.
Sıcak su yöntemi ile tıkanıklık açma :

Bir ısıtıcıda ortalama 4-5 bardak su kaynatın. Ardından bu suyu birkaç saniye aralıklarla 2-3 parça halinde lavabonun içine dökün. Bu yöntem, özellikle küçük tıkanıklıklarda işe yaramaktadır.
Sirke yöntemi lavabo açma :

1/2 su bardağı karbonatı lavabo giderine doğru dökün. Üzerine 1/2 su bardağı beyaz sirke dökün. Gideri hemen gider tıkacı yardımıyla kapatın. Bu sayede köpürme tepkimesi, lavabodan dışarı değil tıkanıklığı olduğu boruların içine doğru gerçekleşecektir. Köpürme durur durmaz, 1/2 su bardağı beyaz sirkeyi gidere döküp tekrar kapatın ve 25-35 dakika arası bekletin. Bu esnada 4-5 litre su kaynatın. Kaynar suyu gidere doğru döküp karbonat kalıntılarını temizleyin.
Karbonat dökme yöntemi ile tıkanıklık açma :

1/2 su bardağı karbonat ve 1/2 su bardağı sofra tuzunu birbirine karıştırın. Hazırladığınız karışımı lavabonun giderine doğru dikkatlice dökün. Bu karışımı 15-20 dakika beklemeye bırakın. Bu esnada 3 litre suyu tencerede kaynatın. Kaynar suyu dikkatlice gidere dökün. Suyu döker dökmez gideri tıkaç yardımıyla kapatın. Oluşan tepkime dışarı değil boruların içine doğru gerçekleşmelidir. Bu karışım orta dereceli tıkanıklıkları açmak için uygulamak yeterli olur.
Bulaşık deterjanı yöntemi:

Bulaşık deterjanının 1/2 sini lavabo giderine dökün ve hemen lavaboya tıpa vb. yardımıyla tıkayın. Ardından bir leğen veya kova dolusu sıcak suyu lavaboya dökün. Sıcak suyu döktükten sonra çatal vb. yardımıyla lavaboyu tıkandığınız cismi çıkartın. Ancak sıcak su olduğu için elinize değmemesine dikkat edin. Bu yöntemle lavabo drenajını temizleyebilir ve tıkanıklığı önleyebilirsiniz.
Bu durumda o tıkanıklığı açmak için matkap etkisi yapacak o sertleşmiş tabakayı parçalayacak bir sistem gerekmektedir. Bu sistemde gider açma makinesi dediğimiz, toplumda robot diye adlandırılan makinelerdir. Bu makinelerin helezon yayları ve ucundaki açma aparatları gidere salınarak, makinenin bu yayı ve ucundaki ucu çevirerek ileri doğru itmesi ile oradaki sert tabakayı delip parçalayarak, giderin açılmasını sağlar.
Lavabo Açıcı veya Kostik İle Tıkanıklık Açma :
Lavabo tıkanıklıklarını açmak için birçok kimyasal madde ve ürün bulunmaktadır. Ancak, bu tür kimyasal maddeleri kullanırken dikkatli olmanız önemlidir çünkü zararlı olabilirler ve çevreye de zarar verebilirler.

Lavabo Açıcı : Bu tip ürünler lavabo tıkanıklıklarını açmak için tasarlanmıştır.

Sodyum Hidroksit (Kostik): Kostik, sodyum hidroksit (NaOH) olarak da bilinir ve oldukça güçlü bir bazdır.

Beyaz Sirke ve Karbonat: Doğal alternatiflerden biri, bir fincan beyaz sirke ve bir fincan karbonatı lavaboya döküp beklemektir. Daha sonra sıcak su ile durulayarak tıkanıklığı açabilirsiniz. Bu yöntem kimyasal maddeler kullanmaktan daha çevre dostudur.

Tıkanıklık Çözme Çubukları (Drain Snake): Bu cihazlar lavabo borularındaki tıkanıklıkları fiziksel olarak açmak için kullanılır. Borunun içine itilir ve tıkanıklığı fiziksel olarak çözer. Bu yöntem kimyasal maddeler kullanmadan tıkanıklıkları açmanın etkili bir yoludur.

Sıcak Su: Bazı basit tıkanıklıklar sıcak suyla çözülebilir. Sıcak su, yağ ve diğer maddelerin erimesine yardımcı olabilir. Ancak, bu yöntem güçlü tıkanıklıkları açmak için yeterli olmayabilir.

Her durumda, profesyonel yardım almak en iyisi olacaktır. Ayrıca, çevre dostu ve doğal yöntemleri tercih etmek, kimyasal maddelerin kullanılmasını azaltarak çevreye katkıda bulunabilir.

İstanbul Su Tesisatçısı

İstanbul Tıkanıklık Açma

Size Yardımcı Olabiliriz..
7/24 Su Tesisat Ustası